Historie našeho vinného sklípku

Naše bůda zde stojí již pěknou řádku zim a patří mezi jedny z nejstarších a nejzachovalejších v této vinařské oblasti. První písemná zmínka pochází již z roku 1897. O přesném stáří se můžeme jenom dohadovat. Kláda z presu, na kterou se můžete před sklepem posadit, nás však přivádí na přelom 18. a 19. století, kdy na tomto místě mohl stát jeden ze čtyř desátkových sklepů.

Ale dost bylo spekulacím. Prvním vlastníkem sklepa, jak ho známe dnes, byl Petr Zemský. Jak už jméno napovídá, vinařství je v naší rodině zakořeněno velmi hluboko a sklep samotný byl děděn z otce na syna. Petr jej předal Františkovi, ten zase Janovi a Jan Antonínovi, mému otci. Už jako malý jsem mu jezdil pomáhat a když tatínek v roce 1980 zemřel, přešla starost o vinohrad na mne.

Za ty roky bylo nutno provést několik oprav a rekonstrukcí, ale žádná z nich nebyla naštěstí tak drastická, aby byl nenávratně zničen původní ráz stavby.

Já zde pěstuji a následně zpracovávám vinnou révu už po pátou generaci a doufám, že jednoho dne tuto rodinnou tradici převezmou moji synové, tak jako já ji kdysi přebral s hrdostí od svého otce. I když je pravda, že se k tomu zatím moc nemají, ale oni to časem pochopí a najdou si k vinohradu svou cestu.

Antonín Zemský